Girls Varsity Track & Field · Millers Girls Track & Field finishes 3rd place at Sectional, several Millers advance


  Place Points
Hamilton Southeastern High School 1st 143
Fishers High School 2nd 110.5
Noblesville High School 3rd 90
Carmel High School 4th 84
Lebanon High School 5th 47
Hamilton Heights High School 5th 47
Westfield High School 7th 43
Sheridan High School 8th 22.5
Guerin Catholic High School 9th 20
Western Boone High School 10th 13
University High School 11th 3

The Noblesville Millers finished in third place at Tuesday’s Hamilton Southeastern Sectional and advanced several individuals and relay teams to the regional.

Noblesville’s efforts were led by Shelby Tyler who won the High Jump with a height of 5’11”, making her a four-time Sectional Champion in the High Jump. Tyler also advanced in the Pole Vault with a second place finish.

Other Millers advancing include Maria Anderson in the 400m Dash, Anna Hazelrigg and Bella Sharples-Gordon in the 800m Run, Lindsey Wormuth in the 100m Hurdles, Lillian Wilhelm in the High Jump, Erika Knieper in the Pole Vault, Kiana Siefert in the Long Jump, and Anna Kiser in the Discus.

The 4x400m Relay team of Maria Anderson, Delaney Boles, Anna Hazelrigg, and Bella Sharples-Gordon also advanced, as well as the 4x800m Relay team of Maria Anderson, Aubrie Deal, Anna Hazelrigg, and Bella Sharples Gordon.

The Millers who advanced will compete at next week’s IHSAA Regional at Lafayette Jefferson High School on Tuesday, May 21.

Overall Results for the Millers:
100m Dash
6th Place, Kiana Siefert (13.23)

400m Dash
2nd Place, Maria Anderson (58.94)

800m Run
5th Place, Anna Hazelrigg (2:20.01)
6th Place, Bella Sharples-Gordon (2:20.69)

3200m Run
8th Place, Aubrey Swart (11:43.96)

100m Hurdles
2nd Place, Lindsey Wormuth (16.62)
7th Place, Marissa Schneider (17.49)

300m Hurdles
7th Place, Lauren Sandys (49.92)

4x100m Relay
6th Place (52.50)
Delaney Boles, Arianna Rice, Kiana Siefert, Lindsey Wormuth

4x400m Relay
3rd Place (4:03.93)
Maria Anderson, Delaney Boles, Anna Hazelrigg, Bella Sharples-Gordon

4x800m Relay
2nd Place (9.27.14)
Maria Anderson, Aubrie Deal, Anna Hazelrigg, Bella Sharples Gordon

High Jump
1st Place, Shelby Tyler (5-11.00)
6th Place, Lillian Wilhelm (4-10.00)

Pole Vault
2nd Place, Shelby Tyler (11-06.00)
7th Place, Erika Knieper (10-06.00)

Long Jump
4th Place, Kiana Siefert (16-08.00)

Shot Put
4th Place, Anna Kiser (36-01.50)
5th Place, Devyn Palmer (35-05.25)

Discus
5th Place, Anna Kiser (114-05.50)
8th Place, Aubrie Ginther (102-04.50)

Individuals/Relay Teams Advancing:
400m Dash: Maria Anderson (58.94)
800m Run: Anna Hazelrigg (2:20.01), Bella Sharples-Gordon (2:20.69)
4x400m Relay: Maria Anderson, Delaney Boles, Anna Hazelrigg, Bella Sharples-Gordon (4:03.93)
4x800m Relay: Maria Anderson, Aubrie Deal, Anna Hazelrigg, Bella Sharples Gordon (9:27.14)
100m Hurdles: Lindsey Wormuth (16.62)
High Jump: Shelby Tyler (5-11.00, State Standard), Lillian Wilhelm (4-10.00)
Pole Vault: Shelby Tyler (11-06.00, State Standard), Erika Knieper (10-06.00)
Long Jump: Kiana Siefert (16-08.00)
Discus: Anna Kiser (114-05.50)